Wagi niezbędne narzędzie, do właściwego funkcjonowania firm w zakresie wielu branż. Jednakże żeby wykorzystywać wagi w pełni legalnie potrzebna jest odpowiednia legalizacja. Co to jest legalizacja? Jak przejść cały proces jej uzyskania? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Każda waga wykorzystywana w obrocie handlowym czy też w usługach musi posiadać legalizację, jest to wymóg z góry narzucony przez Unie Europejską. Dotyczy to każdej branży, w której pojawia się wykorzystanie wag, zarówno tych do ważenia ogromnych ładunków w tirach, jak i małych lekkich wag przeznaczonych do pracy u jubilera. Sama legalizacja wagi, to wydawane przez Urząd Miar potwierdzenie, że twoja waga mierzy, z właściwą dla twojej branży, dokładnością. Dla przykładu waga legalizowana wykorzystywana u jubilera, będzie poddana innej inspekcji niż waga służąca do ważenia samochodów, ponieważ jedna i druga branża charakteryzują się innymi miarami. Tak, więc konstrukcja wagi będzie inna, oraz podchodzi ona pod inne badania. Chodzi o to, że błąd pomiaru nie może być większy, niż dokładny parametr znajdujący się na tabliczce znamieniowej wagi legalizowanej. Dla wag używanych powszechnie w magazynie taki błąd będzie oscylował w okolicach 20-50 g, w zależności od kilku różnych czynników. Wagi z legalizacją wykorzystywane w sklepach charakteryzują się błędem na poziomie około 5 gramów. Najdokładniejsze oczywiście są wagi jubilerskie, których dokładność sięga do 0,001 grama!

Często wagi najlepszych producentów mają nadane, tak zwane legalizacje pierwotne. Oznacza to, że taką wagę możesz używać już od razu po odbiorze od producenta. Wymagają one jedynie odświeżenia legalizacji.

Na czym polega odświeżenie legalizacji? Przy obecnych przepisach, legalizacja jest ważna dokładnie 2 lata bez ostatniego miesiąca. Po tym czasie bez przedłużenia legalizacji, korzystanie z takiej wagi jest zabronione. Pamiętaj, że to od ciebie, potencjalnego właściciela, zależy odświeżenie legalizacji. Żeby odnowić legalizację, należy zgłosić się do Urzędu Miar i wystąpić po ponowną legalizację. Alternatywą dla tego rozwiązania jest zgłoszenie się do firmy, od której waga została nabyta. Często producenci czy też sklepy, przygotowują wagę do wtórnej legalizacji. Odnowiona legalizacja ma ważność 25 miesięcy od daty ponownej legalizacji. Bardzo istotne jest, aby pamiętać o odpowiednim dbaniu o wagę, uszkodzenie jej cech legalizacyjnych lub zabezpieczających jest niestety równoznaczne z utratą legalizacji, a tym samym należy wykluczyć taką wagę z użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here