EKUZ to rozwiązanie, z którego od dawna korzystają osoby podejmujące pracę za granicą lub wyjeżdżające w celach turystycznych. Do czego uprawnia polskich obywateli posiadanie tej karty? Gdzie EKUZ obowiązuje? Czy stanowi wystarczające zabezpieczenie naszego zdrowia i spokoju na wakacyjny wyjazd?

EKUZ – możliwość korzystania z publicznej służby zdrowia za granicą

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnienia obywateli polskich do bezpłatnego korzystania z miejscowe i służby zdrowia za granicą, dokładnie na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym przebywa posiadacz karty. EKUZ obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także krajach EFTA, czyli Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – Szwajcarii, Norwegii, Liechtensteinie i na Islandii. To z pewnością duże ułatwienie dla osób często podróżujących za granicę lub czasowo tam przebywających, zwłaszcza że koszty leczenia w wielu państwach Europy są naprawdę wysokie. Przygotowując się do zagranicznego wyjazdu, zdecydowanie opłaca się wyrobić EKUZ.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może zostać wydana każdej osobie zgłoszonej do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Korzystać z niej mogą również posiadacze prawa do świadczeń zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa. Aby uzyskać EKUZ, należy w pierwszej kolejności wypełnić odpowiedni wniosek, inny w przypadku pobytu czasowego, a inny w przypadku wyjazdu do pracy. Wypełniony dokument należy wysłać do wojewódzkiego oddziału NFZ drogą tradycyjną lub elektroniczną. Po pewnym czasie kartę EKUZ można w odpowiednim oddziale NFZ odebrać osobiście lub poprosić o wysłanie jej pocztą.

Czy EKUZ stanowi wystarczające zabezpieczenie na zagraniczny wyjazd?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to świetne rozwiązanie zarówno dla turystów, jak i osób pracujących za granicą. Niestety, ma również swoje wady. Korzystać z niej możemy wyłącznie w wybranych państwach, dlatego w wielu popularnych destynacjach turystycznych dokument będzie bezużyteczny. Nie wolno zapominać, że EKUZ pozwala na korzystanie wyłącznie z publicznej służby zdrowia na zasadach obejmujących obywateli konkretnego państwa. W praktyce może się więc okazać, że niektóre zabiegi czy wizyty u specjalistów, które w Polsce są darmowe, za granicą sporo kosztują, nawet posiadaczy EKUZ. Placówki publicznej służby zdrowia nie zawsze są dostępne w niewielkich, a popularnych wśród polskich turystów kurortach. Szybka interwencja może więc wymagać skorzystania z placówki prywatnej znajdujące się w pobliżu, co oczywiście wiąże się z kosztami.

Karta EKUZ nie zabezpiecza jej posiadacza przed wszystkimi ewentualnościami, które mogą nastąpić w trakcie turystycznego wyjazdu. W przypadku ciężkiej choroby lub uszczerbku na zdrowiu karta nie pokryje wysokich kosztów transportu medycznego do kraju. Dlatego poza kartą EKUZ warto posiadać także specjalną polisę turystyczną, którą można kupić przez internet, na przykład pod tym adresem:

https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-turystyczne/

Warto sprawdzić jak największą liczbę ofert i wybrać najkorzystniejszą. Polisy turystyczne pokrywają nie tylko koszty leczenia, ratownictwa i zapewniają wsparcie w ramach ubezpieczenia NNW, ale pozwalają także na ubezpieczenie bagażu i skorzystanie z pomocy w ramach wsparcia assistance. Polisa może oczywiście dotyczyć wszystkich krajów świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here