W minionym okresie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych poszybowały znacznie w górę, w związku z tym w dzisiejszych czasach decydując się na zakup samochodu, musimy liczyć się nie tylko z zapłatą konkretnej sumy za sam pojazd, ale także konieczne będzie wyłożenie kolejnych pieniędzy na jego ubezpieczenie. Jak wiadomo, ubezpieczenie jest obowiązkowe i niestety ale problemu drogiego ubezpieczenia nie obejdziemy- trzeba za nie zapłacić i tyle.

Skąd te wysokie ceny?

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych nie wyglądał dobrze. A działo się tak ze względu na walkę o każdego klienta kosztem własnego dobra tych instytucji. Własnego dobra, bowiem firmy ubezpieczeniowe przekrzykiwały się między sobą coraz niższymi cenami byle tylko zyskać kolejnego ubezpieczeniowego. Nie trzeba długo czekać, aby taka taktyka przyniosła skutki w postaci nierentowej działalności. Jak więc ma istnieć działalność finansowa, która za swe usługi bierze nawet mniej niż powinna? W pewnym momencie samochód można było ubezpieczyć za około 200 zł w skali roku. Dziś to cena, której nie zobaczymy i nikłe szanse, że taka sytuacja powróci.

Drugi powód to pokłosie pierwszego. Gdy rynek ubezpieczeń został zalepiony tanimi ofertami, pojawia się pytanie: jak firma ubezpieczeniowa ma być wypłacalna w przypadku szkód, jeśli jej składki są tak niskie?

Coraz większa ilość zażaleń spływająca do Rzecznika Finansów, właśnie z powodu braku otrzymania należnych z ubezpieczenia środków, spowodowała tak gwałtowne zamieszanie w cenach OC.

Ile dziś kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Wpływ na kwotę ubezpieczenia ma wiele czynników. W momencie wyliczania składki ubezpieczyciel weźmie pod uwagę m.in:

  • rok produkcji samochodu
  • model i markę
  • pojemność silnika
  • moc silnika
  • rozmiar pojazdu, (osobowy, ciężarowy)
  • WIEK

Wspomniany ostatni warunek to wyrocznia w ocenie ostatecznej kwoty ubezpieczenia. Kwota może odstraszać młodych kierowców do zakupu swoich pierwszych czterech kółek, bowiem kierowcy w wieku 18-25 lat zapłacą za składkę o 100%, a czasem więcej niż kierowcy z kategorii wiekowej 26-35 lat. Uśredniona stawka roczna za OC dla najmłodszych to około 1800-1900 zł, natomiast druga grupa wiekowa to już wydatek rzędu około 800 zł. Najmniej, ponieważ około 650 zł zapłacą najbardziej doświadczeni, a co za tym również idzie najstarsi kierowcy w wieku powyżej 55 lat.

Kwota ubezpieczenia zależy również od wybranego przez nas TU, jednak warto mieć na uwadze, że nie zawsze 50 zł różnicy na korzyść konkurencji będzie zaletą, w przypadku gdy dojdzie do zdarzenia drogowego. Wówczas istotna jest sprawność obsługi i bezproblemowość w wypłacie ubezpieczenia, dlatego należy wybierać ubezpieczyciela, który cieszy się publicznym zadowoleniem, tym bardziej, iż ceny nie będą miały dużych rozbieżności, ponieważ to doprowadziłoby kolejny raz do kłopotów, z którymi mierzyliśmy się kilka lat temu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here