Wiele osób, które pracują w oparciu na umowę o pracę lub prowadzą własną działalność gospodarczą, zastanawia się jak w przyszłości będzie wyglądała jego emerytura. Temat od lat spędza sen z powiek niejednej osobie, szczególnie gdy media nagłaśniają informacje związane z corocznymi podwyżkami i ich kontrowersyjną wysokością.

Prognoza

Od kilku lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła po zakończeniu danego roku kalendarzowego informację do wszystkich ubezpieczonych, w której wykazywane są wysokości składek przekazanych przez pracodawcę, a także prognozowaną wysokość emerytury, wyliczoną po uwzględnieniu wieku, w jakim dana osoba przejdzie na emeryturę. Jednak czy można wierzyć tym wyliczeniom? Na ile są one prawdopodobne? I czy można obliczyć wysokość przyszłej emerytury na własną rękę?

Kalkulator emerytury

W Internecie znaleźć można wiele kalkulatorów, pomagających wyliczyć między innymi wynagrodzenia, ale dostępne są także takie, dzięki którym policzymy przyszłą emeryturę. Kalkulatorów jest wiele, skąd wiedziedzieć, z którego skorzystać? Który z nich pozwoli na wyliczenie najbardziej dokładne? Wszystko zależy od tego, jak narzędzie zostało przygotowane. Kalkulator emerytur Avivy pozwala na całkiem dokładne obliczenia. Generalnie im dokładniejsze narzędzia, im więcej szczegółów należy podać podczas analizy, tym dokładniejszy rezultat otrzymamy. Jeśli nie mamy pewności czy poprawnie uzupełniliśmy dane i czy przez to nasze wyliczenie zostało poprawnie przeprowadzone, można także skorzystać z pomocy osób, które na co dzień, zawodowo zajmują się kalkulacjami i symulacjami emerytur.

Gdy wynik jest zbyt niski…

Nie każdy po obliczeniu swojej emerytury będzie usatysfakcjonowany jej wysokością. Co wtedy zrobić? Czy mamy jakąś alternatywę aby podnieść wysokość przyszłego świadczenia? Jedynym rozwiązaniem jest samodzielne zadbanie o zabezpieczenie przyszłości. Na rynku można znaleźć wiele firm, które pomogą dobrać odpowiednie metody oszczędzania na przyszłość i często warto się z nimi zapoznać.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here