Kredyt hipoteczny to czasem jedyne rozwiązanie, by kupić własne mieszkanie lub dom. Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania, warto kredyty hipoteczne przeanalizować biorąc pod uwagę różne istotne parametry, np. RRSO lub prowizję. Jak więc porównywać kredyty hipoteczne i jak wybrać produkt dla nas najkorzystniejszy?

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, zaciągnąć go można jedynie w banku. Maksymalny okres kredytowania wynosi przeważnie 35 lat. Jest to kredyt celowy, a to oznacza, że uzyskane w ten sposób środki muszą być spożytkowane na określone cele. W tym przypadku jest to zakup mieszkania, domu, działki lub remont czy modernizacja lokalu. Kredyt ten ma zabezpieczenie w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości.

Jak porównywać kredyty hipoteczne?

Chcąc wybrać najlepszy kredyt hipoteczny warto wziąć pod uwagę wszelkie możliwe oferty banków i przyjrzeć się tym, co proponują, chodzi tu głównie o wysokość kosztów zobowiązania. Kredyt hipoteczny (oprocentowanie, RRSO, prowizję) porównasz na TotalMoney, gdzie możesz sprawdzić, która oferta banku najbardziej Ci odpowiada. Warto wziąć też pod uwagę to, czy konkretna instytucja finansowa umożliwia wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Szukając dla siebie odpowiedniego produktu opłaca się korzystać z pomocnych narzędzi jak porównywarki kredytów hipotecznych. Dzięki nim łatwiej jest podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania w konkretnym banku.

Koszty kredytu hipotecznego – jakie są?

Wiele osób analizuje oprocentowanie kredytu hipotecznego, prowizję itp. Najważniejszym jednak czynnikiem, który sygnalizuje jakie są koszty kredytu gotówkowego jest RRSO i to właśnie te wskaźnik należy porównywać. Ponadto banki pobierają także opłaty przygotowawcze, ubezpieczenia, czy karencje. One także mają wpływ na całościowe koszty kredytu hipotecznego.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

To pytanie zadaje sobie każda osoba starająca się o taki kredyt. Ponieważ jest to zobowiązanie długoterminowe, banku skrupulatnie analizują zdolność kredytową, a także informacje zawarte w BIK. Trudno stwierdzić, jakie zarobki mogą zagwarantować przyznanie kredytu, to zależy od indywidualnej sytuacji finansowo-życiowej potencjalnego kredytobiorcy. Z pewnością o pozytywnej decyzji sprzyja posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony, ale i wysoki wkład własny. Im wyższy – tym lepiej. Dla banku to sygnał, że jesteśmy wydolni finansowo, a dla nas to mniejsza kwota kredytowania.

Przed staraniem się o kredyt hipoteczny warto też spłacić wszelkie zobowiązania i zrezygnować z kart kredytowych. Można rozważyć zaciągnięcie kredytu w dwójkę: z partnerem, siostrą lub nawet z rodzicami. Wtedy zwiększa się zdolność kredytowa, a bank może nawet zaoferować korzystniejsze warunki, np. wyższą kwotę kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here