Zbliża się koniec roku, a nadchodzące badanie sprawozdań finansowych to jeden z najbardziej stresujących okresów w firmie. Należy w tym czasie wynająć biegłego rewidenta, który wyrazi pisemną opinię na temat sporządzonego sprawozdania – ale jak wybrać odpowiednią osobę?

Czym kierować się przy wyborze rewidenta?

Biegły rewident powinien oczywiście być wykwalifikowany i doświadczony. Warto wziąć pod uwagę jego znajomość sektora naszej działalności – dzięki temu upewnimy się, że weryfikacja zostanie przeprowadzona prawidłowo. Niektórzy rewidenci zatrudniają dodatkowo specjalistów branżowych, którzy pomagają w ocenie sytuacji finansowej firmy.

Dobry rewident, nawet jeśli nie ma doświadczenia w naszej branży usług – najpierw pozna szczegóły dotyczące naszej działalności. Dopiero na ich podstawie dokona profesjonalnego badania sprawozdań finansowych.

Oczywiście wysoki standard usług opiera się też na sposobie komunikacji i jakości sporządzanych raportów. Nie można przy tym zapominać o istotnej kwestii, jaką jest czas. Warto poszukać właściwego rewidenta w odpowiednio wczesnym terminie, w celu przygotowania planu i harmonogramu działań. Taki harmonogram ułatwi współpracę dla obydwu stron, pozwalając na zrozumienie strategii i problemów. Presja czasu nie działa przecież na nikogo dobrze.

Nie powinniśmy oszczędzać na badaniu – oczywiście możemy wziąć pod uwagę cenę, ale nie powinna być ona decydującym cennikiem.

Biegły rewident – urzędnik czy człowiek?

Często zapominamy o tym, że rewident jest przede wszystkim człowiekiem. Człowiekiem, który chce pomóc – a nie zaszkodzić, co oczywiście nie ujmuje mu bezstronności. Rewident powinien być bowiem przede wszystkim obiektywny i bezstronny, ale jednocześnie może być po prostu miłą osobą. Taką, która za wszelką cenę pomoże w uwiarygodnieniu naszych danych finansowych, o ile oczywiście nasze sprawozdanie finansowe jest rzetelne. Powinniśmy szukać zatem osoby, która po prostu lubi swoją pracę. Dowiedz się więcej na temat ekspertów wykorzystujących autorskie metody badawcze: Crowe.com/pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here