Dla wielu osób podatki to wciąż zawiły i trudny do zrozumienia temat, którym w gruncie rzeczy nie chcą się zajmować. Pomimo tego, iż większość z nas potrafi wymienić przynajmniej kilka ich rodzajów, trudno o znajomość szczegółów. Tymczasem podatki dotyczą każdej osoby, płacimy je praktycznie codziennie, dlatego warto zdobyć chociaż podstawową wiedzę na ten temat. Jeśli jednak czujemy się zagubieni, mnogość informacji nie pozwala nam na ich usystematyzowanie, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który podatkami zajmuje się zawodowo.

Zawód doradcy podatkowego został powołany na mocy ustawy z 1996 roku. Wbrew pozorom, z jego usług mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale również każda osoba prywatna, która potrzebuje wsparcia w tej dziedzinie. W jakich sytuacjach pomoc specjalisty może okazać się niezbędna?

1. Rozliczanie PIT-u

Składanie deklaracji dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych co roku przysparza sporo problemów i nerwów. Niejednokrotnie wypełnianie dokumentów budzi szereg wątpliwości np. co do kwoty, którą powinniśmy podać w danym miejscu. Korzystając z usług doradcy podatkowego, nie tylko mamy pewność, iż nasza deklaracja zostanie wypełniona prawidłowo, ale również będziemy mogli liczyć na poradę dotyczącą np. uzyskania odpowiednich ulg (na dzieci, Internet), a także zasad wspólnego rozliczania się z małżonkiem, co w wielu przypadkach pozwoli zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy.

2. Rozpoczynanie działalności gospodarczej

Osoby, które chcą otworzyć swoją firmę stoją przed dylematem dotyczącym zasad rozliczania się. Brak konsultacji w tej dziedzinie może sprawić, iż wybierzemy niezbyt korzystny wariant, co na początkowym etapie prowadzenia działalności niesie ryzyko bardzo przykrych konsekwencji. Korzystając z pomocy doradcy podatkowego, możemy liczyć na pomoc w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania, dopasowanego do charakteru naszej działalności.

3. Prowadzenie firmy

Jeśli już prowadzimy swoją działalność, z pewnością zatrudniliśmy osobę, która zajmuje się sprawami księgowymi. Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego? Jeśli zależy nam na przeprowadzeniu optymalizacji podatkowej w firmie i potrzebujemy pomocy specjalisty. Dzięki temu działalność nie tylko będzie mogła się rozwinąć, ale również będzie prowadzona zgodnie z prawem. Doradcy zajmują się także prowadzeniem ksiąg podatkowych w dużych przedsiębiorstwach oraz przeprowadzaniem audytów, umożliwiających wykrycie wszelkich nieprawidłowości i skorygowanie ich. Dzięki temu, firma będzie znacznie lepiej przygotowana w razie kontroli Urzędu Skarbowego.

4. Reprezentowanie w sprawach skarbowych i podatkowych

Pomoc doradcy podatkowego możemy uzyskać również w sytuacji, gdy potrzebujemy reprezentanta przed organami podatkowymi. Dodatkowo, specjalista przygotowuje dla nas wszelkie dokumenty związane z procesem – wnioski, odwołania oraz zażalenia. Doradca podatkowy może nas reprezentować także podczas kontroli sądowej.

5. Konsultacje podatkowe

Pomoc doradcy podatkowego jest nieoceniona również wtedy, gdy mamy wątpliwości co do konieczności płacenia określonego podatku czy jakichkolwiek innych kwestii związanych z tą dziedziną. Specjalista może przygotować dla nas szczegółową opinię, dotyczącą obowiązków płatniczych.

Doradca podatkowy to jeden z zawodów zaufania publicznego. Osoby sprawujące tę funkcję muszą posiadać nie tylko szeroką wiedzę z zakresu prawa finansowego, ale również innych dziedzin. Obowiązuje je tajemnica zawodowa i zasady etyki zawodowej.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości biura rachunkowego BT&A Group z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here