Książeczka sanepidowska – komu jest potrzebna? Gdzie ją wyrobić?

Funkcjonujące od wielu lat pojęcie książeczki sanepidowskiej na dobre zakorzeniło się w potocznym nazewnictwie, związanym z poświadczeniem dopuszczenia do pracy z żywnością. Nie oznacza to, że obecnie do pracy w sektorze gastronomii lub produkcji spożywczej, medycyny lub kosmetologii nie potrzeba zaświadczeń, potwierdzających możliwość wykonywania czynności, związanych z obróbką żywności. Uprawnienia, potwierdzone badaniami bezwzględnie są konieczne jednak już nie w formie papierowej książeczki sanepidowskiej. Co zastąpiło popularną jeszcze kilka lat temu książeczkę sanepidowską?

Dzisiejsze wydanie książeczki sanepidowskiej, dla kogo?

Zakres zawodów, których praca wiąże się z bezpośrednią stycznością z produktami spożywczymi, obowiązany jest to przedstawienia pracodawcy oraz pozostawienia w miejscu dostępnym przy kontroli zaświadczenia lekarskiego lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza medycyny pracy, potwierdzającego dopuszczenie do pracy z żywnością. Niezbędny dokument powinni uzyskać pracownicy gastronomii, zarówno pracujący przy przygotowaniu posiłków, jak i wydający dania gościom. Osoby, pracujące w przedszkolach, żłobkach oraz zawody medyczne to grupy zawodowe, których praca wiąże się z ryzykiem zarażenia się bakteriami i przeniesienia pasożytów do organizmu podopiecznych. Uprawnień do pracy z żywnością potrzebują pracownicy zakładów produkcyjnych, w których wytwarzana lub obrabiana jest żywność oraz osoby, które trudnią się sprzedażą artykułów żywnościowych.

Gdzie uzyskać dokument?

Aby uzyskać zaświadczenie lekarskie, należy otrzymać od pracodawcy skierowanie na badania pracownicze, a następnie wykonać we własnym zakresie lub na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu badania w Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, których wyniki będą wiążące. Jeżeli po trzech próbach wyniki będą dobre, na wizycie u lekarza, (najczęściej trzeba udać się do specjalisty z medycyny pracy) uzyskamy zaświadczenie, potwierdzające możliwość pracy z żywnością. Zaświadczenie otrzymuje się więc podczas wizyty lekarskiej, nie jest konieczne wpisanie postanowień do książeczki sanepidowskiej. Na podstawie zaświadczenia można wykonywać obowiązki, a w razie kontroli Sanepidu, pracodawca ma obowiązek udostępnić je do wglądu (dlatego powinno być przechowywane w niedużej odległości od miejsca pracy pracownika).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here