Chcąc poświadczyć o swoich kompetencjach językowych, ludzie decydują się na zdawanie wielu certyfikatów. Do najpopularniejszych należą FCE czy CAE z języka angielskiego, ale możliwe jest uzyskanie takiego potwierdzenia także z polskiego.

O ile Polakom może się to nie przydać, to jest to bardzo pomocna opcja dla obcokrajowców, którzy coraz chętniej i częściej decydują się na zamieszkanie w Polsce.

Poziomy znajomości języka polskiego

Podobnie jak w przypadku innych języków, do oceny znajomości polszczyzny, używa się ogólnoświatowej skali.

Odzwierciedla ona rozumienie i użycie wszystkich kluczowych aspektów języka, w następujących poziomach:

  • A1 – Początkujący, bardzo podstawowa znajomość języka

  • A2 – Wyżej niż początkujący, niżej niż średnio-zaawansowany

  • B1 – Średnio-zaawansowany

  • B2 – wyżej niż średnio-zaawansowany

  • C1 – Zaawansowany

  • C2 – Biegła znajomość języka na poziomie native

Ta skala dobrze odzwierciedla operowanie danym językiem, także polskim.

Sposoby na uzyskanie potwierdzenia znajomości języka polskiego

Certyfikat znajomości języka polskiego najłatwiej uzyskać poprzez zdanie odpowiedniego egzaminu, który potwierdzi nasz poziom. Aby takiego zapisu dokonać, można zapytać się o to przełożonych w szkole czy uczelni. Nierzadko na uczelniach są oferowane kursy przygotowawcze do tego typu testu.

Tak jest m.in. w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsko-Białej, gdzie specjalny oddział zajmuje się kierowaniem i nauką osób chcących zdawać egzamin na potwierdzenie znajomości języka polskiego.

Inną możliwością na uzyskanie poświadczenia o znajomości polszczyzny, jest ukończenie studiów prowadzonych w języku polskim albo szkoły ponadpodstawowej oraz wypełnienie i opłacenie stosownego wniosku. To na pewno wygodna opcja, która wyniknie z faktu ukończenia czegoś, ale skorzystają z niej jedynie raczej młode osoby.

Co daje posiadanie certyfikatu?

Zalet jest bardzo wiele, a wad prawie wcale. Certyfikat znajomości języka polskiego to jedyny państwowy dokument, który świadczy o faktycznej biegłości w języku polskim jako obcym.

Może przydać się w ubieganiu w Polsce o pracę, gdzie nierzadko pracodawcy szukają osób z zagranicy, umiejących mówić po polsku.

Co więcej, może nie tak powszechny, jak certyfikaty z języka angielskiego czy niemieckiego, to certyfikat z języka polskiego jest bardzo korzystną umiejętnością, która stanowi nie lada kompetencję.

Może także ułatwić studiowanie (jeśli posiadamy go przed podjęciem studiów), gdyż zwalnia on z obowiązkowych zajęć przygotowawczych do języka polskiego.

Ułatwia osiedlenie się w Polsce na stałe i jest wydawany bezterminowo, co oznacza, że jest ważny przez całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here